Κεντρικό Μενού

Οι υποτροφίες δεν υπόκεινται σε οποιονδήποτε φόρο ή κράτηση

Oι υποτροφίες που χορηγούνται από τις 23.12.2014 σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του αρθ. 28 του ν. 4314/2014, δεν υπόκεινται σε οποιονδήποτε φόρο ή κράτηση, επομένως απαλλάσσονται και των τελών χαρτοσήμου.

Αυτό αναφέρει εγκύκλιος του υπουργείου Οικονομικών.

Η διάταξη της παρ. 5 του αρ. 28 του ν. 4314/2014 (Α’ 265), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 6 του άρθρου 24 ν. 4386/2016 (Α’ 83) και την παρ. 7 του άρθρου 98 του ν. 4547/2018 (Α’ 102), ορίζεται ότι:

«…Από 23.12.2014 οι δαπάνες των υποτροφιών που χορηγούνται από τους ερευνητικούς και τεχνολογικούς φορείς, σύμφωνα με τους όρους των παραγράφων 1 και 7 του άρθρου 28 του ν. 4310/2014, από Α.Ε.Ι., σύμφωνα με το ν. 4009/2011 (Α` 195) και το ν. 4485/2017 (Α`114) και από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.), σύμφωνα με το ν. 2158/1993 (Α` 109) και το π.δ. 321/1999 (Α` 306) είναι επιλέξιμες για συγχρηματοδότηση από τα ανωτέρω επιχειρησιακά προγράμματα, καθώς και από επιχειρησιακά προγράμματα του ΕΣΠΑ 2014-2020. Προϋπόθεση επιλεξιμότητας των ανταποδοτικών υποτροφιών που χορηγούνται στο πλαίσιο εκτέλεσης προγραμμάτων του ΕΣΠΑ 2014-2020 αποτελεί η απασχόληση των δικαιούχων στην υλοποίηση των συγχρηματοδοτούμενων πράξεων και σύμφωνα με τους όρους που τίθενται στο θεσμικό πλαίσιο υλοποίησής τους. Τα χορηγούμενα από τις αιτίες αυτές ποσά δεν αποτελούν εισόδημα και δεν υπόκεινται σε οποιονδήποτε φόρο, κράτηση ή ασφαλιστική εισφορά. Η παρούσα διάταξη εφαρμόζεται και για τους μεταδιδακτορικούς συνεργάτες».

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ






Αφήστε μια απάντηση

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

*

two × one =